31.03.2023

Зведення антивоєнних репресій


Русская версия

English version

Більше року тому Росія розпочала повномасштабне вторгнення на територію України. Разом з новим витком агресії до іншої суверенної держави, російська влада розпочала репресії всередині своєї країни. Майже 20 тисяч затримань, більше 450 фігурантів антивоєнних справ, а також закони, що регулярно з’являються, суперечать здоровому глузду і Конституції.

Про ці та інші дані в нашому щомісячному зведенні.

Підтримати ОВД-Інфо

Обмеження права на свободу зібрань

За місяць, що минув після публікації попереднього зведення, ми виявили в даних кілька десятків випадків застосування інших форм тиску, які не супроводжувалися затриманнями. У цьому зведенні ми виключили їх зі статистики, тому приріст загальної кількості затримань за весь період виявився меншим, ніж кількість зафіксованих затримань за цей місяць. Докладніше про принципи підрахунку читайте у нашій методології.

Репрессії на законодавчому рівні

Цього місяця російські законотворці ухвалили закон, який розширює дію статей Кримінального кодексу про «фейки» та дискредитацію армії на «добровольців», які беруть участь у війні в Україні. За 13 попередніх місяців війни вони також ухвалили 33 такі закони.

 

 

Кримінальні справи

Цього місяця стало відомо про 37 нових фігурантів «антивоєнної справи». Наймолодшим обвинуваченим за статтею про «фейки» став 18-річний активіст Максим Липкань, він зіткнувся із психологічним та фізичним тиском у СІЗО.
Також стало відомо про початок дослідчої перевірки картин Олени Осипової, 77-річної художниці з Петербурга, а в Рязанській області на Василя Большакова порушили кримінальну справу за анекдот.

З’явилася й справа щодо «підбурювання до держзради» через «прагнення перешкодити Росії досягти поставленої мети на війні в Україні», а в Хабаровську передбачувану активістку руху «Я/Ми Фургал» звинуватили у держзраді через передбачуване фінансування ЗСУ. У Севастополі 62-річна жінка стала підозрюваною у вандалізмі за намальовані на лавках прапори України.

Цього місяця також продовжилося зростання кількості вироків у вигляді реальних термінів для фігурантів «антивоєнної справи». Засновника телеграм-каналу «Протестний МДУ» Дмитра Іванова засудили до 8,5 років позбавлення волі, політика Андрія Баліна — до 7 років позбавлення волі, сімейну пару у Тверській області (Олександра Мартинова та Людмилу Розумову) — до 6,5 та 7 років позбавлення волі волі відповідно, всіх їх звинувачують в поширенні «фейків» про армію, подружжя з Тверської області звинуватили також у вандалізмі через антивоєнні написи. Жителя Підмосков’я Кирила Бутиліна засудили​ до 13 років колонії суворого режиму за спробу підпалу військкомату.

Продовжилося і застосування насильства, погроз та іншого тиску силовиками щодо переслідуваних.

Так, 16-річного Єгора Балазейкіна, підозрюваного у підпалах двох військкоматів, силовики погрожували побити, зґвалтувати чи відправити до психіатричної лікарні. 71-річний Володимир Атаманчук, звинувачений у повторній дискредитації використання російської армії, розповів про погрози слідчого посадити його до підвалу, якщо він захищатиме себе сам і відмовлятиметься підписувати потрібні слідству документи. Політик Володимир Кара-Мурза, у якого вже розпочався суд, почав втрачати чутливість кінцівок під час перебування у карцері СІЗО «Водник» у Москві через неналежні умови та відсутність нормальної медичної допомоги – він навіть не зміг бути присутнім на суді. Над Іллею Бабуріним, обвинуваченим в організації підпалу військкомату, що не відбувся в Новосибірську, знущаються в СІЗО і загрожують довічний термін.

Адвокати ОВД-Інфо за місяць допомогли 54 фігурантам 44 антивоєнних кримінальних справ, а також допомогли на двох обшуках та на 4 допитах.
Підтримати ОВД-Інфо

Адміністративні справи

За даними «Медіазони»

За статтею про дискредитацію, наприклад, оштрафували на 150 тисяч рублів самарського депутата від КПРФ Михайла Абдалкіна через те, що він слухав послання Володимира Путіна до Федеральних зборів, повісивши на вуха локшину.

Захисники ОВД-Інфо за місяць брали участь у 119 адміністративних справах (112 з них – антивоєнні), 28 разів виїжджали до відділів поліції (з них 19 – антивоєнні), де допомогли 45 затриманим. Також юрист ОВД-Інфо виїжджав до «Відкритого простору» у Москві: там поліцейські зірвали презентацію книг художниці Саши Скочиленко, яку звинувачують у поширенні «фейків» про російську армію (п. «д» ч. 2 ст. 207.3 КК).

Підтримати ОВД-Інфо

Позасудовий тиск

Цього місяця в тиску через антивоєнну позицію беруть активну участь органи опіки. У Тульській області 13-річну Машу Москальову вже понад три тижні тримають у дитячому будинку, поки її батько перебуває під домашнім арештом через кримінальну справу про дискредитацію ЗС РФ. Їй не дають спілкуватися з батьком та зовнішнім світом та відмовляються відпускати додому.

В Улан-Уде 15-річного прийомного сина бурятської активістки, пенсіонерки Наталії Філонової відправили до дитячого будинку. Сама жінка з листопада перебуває у СІЗО.

«Іноагенти» та «небажані організації»

За останній місяць до реєстру «іноагентів» потрапили Всесвітній фонд природи, фонд «Вільна Бурятія», журналіст Данило Губарєв, економіст Сергій Гурієв, екс-глава «Яндекс.Новостей» Лев Гершензон, політик Геннадій Гудков, блогер та активістка Вероніка Водвуд, юрист Павло Чіков, блогер Ілля Варламов, Світлана Лада-Русь (Пеунова), політолог Руслан Айсін, екс-журналіст Дощу Богдан Бакалейко та об'єднання «Хлопці Плюс/Хлопці+».

Чотири організації були визнані «небажаними» цього місяця: «Transparency International», британський «Інститут державного управління», німецька організація «Solidarus» та «Форум Вільних Народів ПостРосії». Усього з початку повномасштабного вторгнення Росії до України статусу «небажаності» набули 27 організацій.

Блокування та цензура

За даними «Роскомсвободи»

«Вікіпедію» оштрафували на 2 мільйони рублів за відмову видалити матеріали про війну в Україні — це вже третій штраф в онлайн-енциклопедії.

Цього місяця Роскомнагляд заблокував навіть рецепт приготування сочевиці через антивоєнне звернення до росіян. Заблокували також сайт проекту «Йдіть Лісом», міжнародну базу даних OpenSanctions, сайти українського «Інтернаціонального легіону» та «З'їзду народних депутатів».

Тиск на громадянське суспільство

Цього місяця влада активізувалася щодо переслідування «Меморіалів» — пройшли обшуки у квартирах волонтерів пермського «Меморіалу», а пізніше — і у співробітників. Стало відомо, що на Олега Орлова, співголову Центру захисту прав людини «Меморіал», порушили кримінальну справу за дискредитацію ЗС РФ.

Також цього місяця влада вимагала ліквідувати Інформаційно-аналітичний центр «Сова». На «Роскомсвободу» склали протокол через відсутність іноагентського маркування. Ми не можемо стверджувати, що цей тиск є антивоєнним, проте після початку війни репресії щодо громадянського суспільства посилилися, тому ми включаємо ці випадки до нашого зведення.

Силовики проводили й жорстокі рейди в Москві — зірвали презентацію коміксів художниці Саші Скочиленко, звинуваченої у справі про антивоєнні «фейки», та провели «рейд барами» через передбачуване фінансування ЗСУ. В обох випадках поліцейські застосовували насильство, у «Відкритому просторі» клали людей обличчям у підлогу та побили Костянтина Новікова за відмову показати паспорт, а у барах — змушували співати «патріотичні» пісні.

Посилання на інші дані та доповіді ОВД-Інфо:

Фото на головній: Обшук у «Меморіалу» на Малому Каретному провулку, 21 березня 2023 рік / Джерело «Суспільство Меморіал»