30.01.2023

Зведення антивоєнних репресій. Одинадцять місяців війни


English version

Русская версия

Повномасштабне вторгнення в Україну триває вже 11 місяців. Весь цей час всередині Росії влада продовжує репресії проти людей, які висловлюють антивоєнну позицію. Майже 20 тисяч затриманих, понад 400 фігурантів кримінальних справ, нові «іноагенти» та інше в січневому зведенні антивоєнних репресій.

Обмеження права на свободу зібрань

Репресії на законодавчому рівні

З 24 грудня по 24 січня російські законотворці не ухвалили жодного явно репресивного закону. Проте за 10 попередніх місяців війни вони ухвалили 33 такі закони.

 

 

Кримінальні справи

Цього місяця стало відомо про 31 нового фігуранта «антивоєнної справи».

Деякі фігуранти вже відбули покарання — так, у грудні вийшов на волю петербуржець Захар Татуйко, який був засуджений у справі про застосування насильства до силовика на антивоєнній акції 2 березня 2022 року.

Співробітники правоохоронних органів продовжують застосовувати насильство та погрози.

71-річного активіста Володимира Атаманчука, якого переслідують за статтею про повторну дискредитацію армії, госпіталізували з серцевим нападом біля будівлі УПР (Управління повітряним рухом) міста Сочі – силовик залякав лікаря, який лікував пенсіонера та змусив Атаманчука поїхати на допит, коли той був на лікарняному.

Після засідання у Тимірязівському суді Москви конвоїр побив автора телеграм-каналу “Протестний МДУ” Дмитра Іванова. Поліцейський завдав студенту множинні удари палицею по голові та ребрах, намагався опустити головою в унітаз та погрожував зґвалтуванням.

Фігурант справи про підпал краснодарського УФСБ Ігор Паскар під час засідання у Південному окружному військовому суді розповів про тортури після затримання.

Адміністративні справи

Справи по 20.3.3 КоАП продовжують порушувати практично за будь-яку публічну дію, пов'язану з Україною. Так, у Тульській області на діджея кафе порушили адміністративну справу за статтею про дискредитацію армії РФ через пісню української групи «Потап та Настя», яку він включив під час новорічного привітання Володимира Путіна.

Позасудовий тиск

Серед позасудових переслідувань цього місяця були переважно звільнення. Так, із МХТ ім. А. П. Чехова за антивоєнні висловлювання звільнили народного артиста РФ Дмитра Назарова та його дружину Ольгу Васильєву.


Також було звільнено двох викладачів НДУ ВШЕ – Дінара Гагаріна та Іллю Інішова, а також вчительку московської школи Тетяну Червенко.

«Іноагенти» та «небажані організації»

Блогера та журналіста Майкла Накі раніше внесли до реєстру «іноземних агентів» через інтерв'ю українським виданням та порівняння Росії з нацистською Німеччиною. На це вказує документ із Мін'юсту, який опублікував Накі (це відомо стало у звітний період, але внесли його раніше).

Влада затвердила положення про державний контроль за «іноагентами»: воно передбачає перевірки документів, відвідування заходів «іноагентів» та закріплює порядок ліквідації “іноагенту” при виявленні порушень.

З 24 грудня по 24 січня російська влада визнала дві організації «небажаними» — «Російський антивоєнний комітет у Швеції» та «Фонд Андрія Сахарова». З 24 лютого до цього списку внесли 24 організації.

Блокування та цензура

Майже 10 тисяч сайтів заблоковано у рамках «військової цензури», за даними незалежного проекту «Роскомсвобода». У тому числі було заблоковано новий домен телеканалу «Дощ» tvrain.tv, 8 українських інтернет-видань, проекти «Хочу жити» та «Вам похоронка», які розповідають про те, як уникнути мобілізації, проект «24.02.2022. Очевидці».

З 306 заблокованих Роскомнаглядом сторінок з початку грудня, пов'язаних з ЛГБТК+, 216 знаходяться на сайті «Зміна статі та гей-секс це круто», що публікує сатиричні тексти та антивоєнні заяви.

Крім того, військова прокуратура вимагає заблокувати сайт Організації Об'єднаних Націй (ООН) в Росії.

Тиск на незалежні ЗМІ

«Нову газету» було оштрафовано на 500 тисяч рублів за статтею про дискредитацію російської армії. Також суд оштрафував репера Оксимірона на 70 тисяч рублів через те, що останній нібито закликав відокремити Петербург від Росії у пісні «Ойда».

«Яндекс.Музика» на вимогу РКН видалила випуск подкасту «Колезєв і Микитась», де головний редактор Republic Дмитро Колезєв та журналістка Оля Микитась обговорюють останні новини.

Співробітників телеграм-каналу «Перм 36,6» разом із батьками почали викликати на опитування до поліції, а пізніше їх вимагали видалити всі відео та закрити проект. В іншому випадку, як повідомили силовики, учасникам проекту загрожує кримінальна справа про екстремізм.

Тиск на громадянське суспільство

До активіста та екс-кандидата до Держдуми Михайла Лобанова та його дружини увірвалися з обшуком у квартиру близько шостої ранку та поклали обличчям у підлогу обох. То була серія обшуків у активістів. Представники правоохоронних органів застосовували силу – у Михайла зафіксували забій грудної клітки та гематоми. Пізніше суд заарештував Михайла Лобанова на 15 діб за статтею про непокору поліцейському.

 

Посилання на інші дані та доповіді ОВД-Інфо: